Drone Fotoğrafçılığı

Akıllı telefonlar, tablet bilgisayarlar, katlanabilen laptoplar, navigasyon araçları ve yüksek çözünürlüklü macera kameraları derken teknolojideki yeni gelişmeler, belirli bir yüksekliğe kadar uçabilen ve çok net fotoğraflar çekebilen drone’ları piyasaya sürdü. Drone’lar sayesinde artık, bu açıdan asla çekemem, dediğiniz bütün fotoğrafları çekebilirsiniz. Eskiden sadece helikopter, uçak ya da planör gibi araçlarla çekilebilen geniş açılı ve çok odaklı arazi fotoğraflarını artık drone’lar ile çekmek mümkün. Sizler için fotoğrafçılıkta yükselen bir akım olarak fotoğrafçıların karşısına çıkan drone fotoğrafçılığının detaylarını derledik.

Drone’lar Nasıl Yüksek Çözünürlüklü Fotoğraf Çekebiliyor?

Drone, genellikle dört pervane üzerine oturan, insansız hava aracı olarak da tanımlanabilen bir makinedir. Bünyesinde barındırdığı piller veya güç ünitesi sayesinde herhangi bir kabloya gerek kalmaksızın uçabilirler. Drone’ların belli bir rotada ve bölgede gidebilmesi için, yeryüzünde konumlandırılan bir pilottan sinyal alması gerekir. Pilottan alacağı yönlendirme ile belli bir arazinin üzerinde yaklaşık 25 dakika ile 55 dakika arasında aralıksız uçabilir. Drone’ların Türkiye’de modeline göre bu süre değişmektedir. Drone’lar, GoPro gibi macera kameraları ile çalışır. Yüksek çözünürlüklü ve ileri düzey lensler birçok drone’a aslında entegre bir şekilde gelir. Drone pilotunun tek yapması gereken, drone’u başarılı bir şekilde etraftaki herhangi bir canlıya zarar vermeden uçurmak ve güvenli bir şekilde yeniden yere indirmektir.

Drone’lardan Hangi Alanlarda Faydalanmak Mümkün?

Drone’lar, geniş açılı fotoğraf çekebilme ve birkaç saniyelik süreler içinde görüntüyü sabitleyebilme özelliğine sahiptir. Bu sebeple; inşaat, ormancılık, tarım, arkeoloji, tapu kadastro, peyzaj planlama, 3D harita oluşturma gibi alanlarda drone ile çekilen fotoğraflar aktif olarak kullanılır. İnşaatın ne aşamada olduğunu görmek, ormanın hangi bölgesinde nasıl bir değişiklik olduğunu gözlemlemek, hangi ürünün hangi mevsimde nerelerde yetiştiğinin kaydını tutmak, tarihi kalıntıların büyük ve geniş bir arazide nasıl konumlandığını görmek ve belirli bir alana hem kağıt üzerinde hem de arazide şekil verebilmek ve sınırlarını belirleyebilmek için drone’ların çektiği fotoğraflar kullanılır.

Drone’ların Son Zamanlardaki Popülerliği

Son zamanlarda drone ile çekilen fotoğraflar daha çok macera sporları, ekstrem sporlar, düğün törenleri, mezuniyet törenleri ve kutlamalar gibi alanlara aittir. Drone ile çekilen fotoğraflar gittikçe daha popüler olduğundan drone kullanımının da yaygınlaşması muhtemeldir.