Fotoğrafçılık Atölyelerinde Görünmeyeni Görün

Fotoğraf çekmeye yeni başlayanların karşılaştığı en büyük sorun, teknik terimlerin ve fotoğraf çekme yöntemlerinin içinde kaybolmuş hissine kapılmaktır. Bunun sebebi, internette ve sosyal medyada fotoğraf çekme metotlarına ve kullanılan ekipmana dair çok fazla içerik ve bilgi olmasıdır.

İnternette ve sosyal medya kanallarında fotoğrafçılığa dair sunulan detayların birbirini tutmaması, fotoğraf çekme sanatına yeni başlayan öğrencilerin kafasını karıştırıyor. Bütün bu yükün altından kalkabilmek için ilgi duyduğunuz bir fotoğraf atölyesine katılım sağlamanız çok önemli.

Fotoğraf atölyesi, işin tekniğini bilen deneyimli hocalar tarafından sunulduğunda sadece teknik öğrenmekle kalmayacak aynı zamanda bakış açınızı değiştirip deklanşöre basmadan önce görünmeyeni görmeye başlayacaksınız. Fotoğraf atölyelerinin ufkunuzu genişleteceği alanları sizler için derledik.

Su altı Fotoğrafçılığı

Hiç su altında fotoğraf çekmeyi denediniz mi? Bu atölyede, su altında fotoğraf çekebilmek için ne tür kameralar ve lensler kullanıldığını, ışığın ne oranda kırıldığını, hareketsizliğin ne derece önemli olduğunu öğrenirsiniz. Atölye hocanızın eski deneyimlerinden görseller paylaşması da çok muhtemel.

Drone Fotoğrafçılığı

Son yıllarda “gökyüzünden çekim” olarak adlandırılan drone fotoğrafçılığı oldukça revaçta. Drone ile ne kadar bir yükseklikten ne kadar çözünürlükle fotoğraflar çekebileceğinizi ancak böyle bir teknik atölyede öğrenebilirsiniz.

Arazi Fotoğrafçılığı

Tarlalar, meralar, dağlar, göller, ovalar, şelaleler ve obruklar: aslında hepsi arazi fotoğrafçılığı alanına dahil. Fakat, güneşi nasıl konumlandırmamız gerektiğini, koca bir araziyi derin bir anlam taşıyacak şekilde nasıl çekeceğinizi ancak böyle bir atölyede öğrenebilirsiniz.

Sokak Fotoğrafçılığı

Günümüzün çoğunu geçirdiğimiz, tatil günlerinde ise adım adım arşınladığımız sokaklarda aslında fotoğrafçılığa dair çok fazla malzeme var. Sokaklardaki hayatı nasıl anlamlı bir kompozisyon haline getirebileceğinizi ancak bu konuda bir fotoğrafçılık atölyesinde öğrenebilirsiniz.

Portre Fotoğrafçılığı

İnsanların yüzlerine odaklanan bu fotoğrafçılık türünde genel olarak insanların suratları üzerinden anlamlı ve eğlenceli kareler yakalanır. Eğer siz de insanların suratlarını değişik şekilde fotoğraflamak istiyorsanız, ayrıntıları portre fotoğrafçılığı atölyesinden öğrenebilirsiniz.

Konsept Fotoğrafçılığı

Belirli bir amaç ve anlam dahilinde, birden çok objenin veya kişinin kullanılarak iç veya dış mekan fark etmeksizin çekilen fotoğraflardır. Çektiğiniz her kare, bu kavramsallaştırma çalışmasının bir parçası olur. Ufak parçalar bir bütünü ortaya çıkarır. Özellikle kurumsal firmalar konsept fotoğrafçılığı ile yakından ilgilenirler.