Fotoğraf Çekmeden Önce Fotoğrafın Anlamını Bilmelisin

Fotoğraf, içi tasvir ve benzetmeler ile dolu bir hikaye gibi bize her şeyi anlatır. Açıklanması kelimelere sığmayan birçok anı, fotoğraflarda görebilirsiniz. Aynı zamanda düşünemediğimiz birçok şeyi de düşünmemizi sağlayan fotoğraflar, insana bazen kendini bazen de başka hayatları hatırlatır. Ayrıca fotoğraflar zamanı da durdurur ve o anın hep yaşanmasını sağlar. Belki de yıllar sonra kendine teşekkür edileceğini bile bilmeden deklanşöre basan fotoğrafçı, artık o anı ölümsüzleştirmiştir. O kare muhafaza edildiği sürece hep yaşayacaktır. Bir mahalleyi, kasabayı veya şehri fotoğraftan daha güzel kim anlatabilir?

Fotoğraf Çekme Alışkanlıklarımız Değişiyor

Fotoğraf çekmek öylesine önemli ve anlamlı bir sanat dalıdır ki hepimizin hayatının vazgeçilmez bir parçası olmuştur. Ancak dijital teknolojinin gelişmesi, fotoğraf çekme sanatını farklı bir boyuta taşımıştır. Ellerimizin altında her an bir fotoğraf makinesi işlemi gören telefonlar, artık anlarımızı kaydetmekten ve anlam dolu olmaktan ziyade, bir zorunluluk haline dönüştü. Çünkü insanlar fotoğraf çekmeyi bir sanat olarak düşünmüyor; sadece sosyal medya hesaplarına eklenen, günlük sahte mutlulukların bir yansıtıcısı olarak kullanıyor. Gördüğü her şeyi çekiyor; ancak bir daha belki de hiç bakmıyor, o fotoğraflara. Telefon şirketleri de bunu bir pazarlama unsuru haline dönüştürmüş vaziyette. Her marka her yeni ürünü ile bir öncekinden daha iyi fotoğraf çekme özelliklerine sahip bir telefonu piyasaya sürüyor. Tüketiciler için ise bu durum sadece tek bir şeyi ifade ediyor, o da ”Benim makinem son model.”

Herkes elindeki cep telefonuyla kendine göre iyi fotoğraflar çekerken, bir kısım fotoğraf sever bununla yetinmeyip daha iyisini çekmek için çaba sarf ediyor. Bunu isteyen insanlar, fotoğrafın değerini ve hayatımıza neler kattığını çok iyi biliyor. Daha iyi fotoğraf çekebilmek için fotoğraf atölyelerine, fotoğraf kurslarına ve fotoğraf etkinliklerine katılıyorlar.

Fotoğraf sanatını icra etmek isteyenlerin öncelikle fotoğraf atölyelerine katılmaları ve temel bilgileri edinmeleri faydalı olacaktır. Bu bilgileri kendi tecrübe ve yaşam biçimi ile sentezleyen kişiler ise fotoğraf çekerken daha başarılı olurlar. Fotoğraf atölyelerinde gerçekleştirilen eğitimler ile bir fotoğrafın hangi aşamalar sonucunda meydana geldiği ve kaç çeşit fotoğraf çekme tekniği olduğu öğretilir ve bu teknikler uygulamalı bir şekilde gösterilir.