Fotoğraf Çekmeyi Nasıl Öğrenebilirim?

Fotoğraf çekmek hemen her yaştan insanın hobisi olabilir. Kimileri için hobi olmanın ötesinde, meslek ve hayatı kazanma aracı haline de gelebilir. Fotoğraf çekmeyi mesleki bir beceri olarak veya kendi arzuları doğrultusunda öğrenmek isteyen insanların başvurabileceği birçok yol bulunuyor. Aslında fotoğraf çekmeyi öğrenmek uzun ve keyifli bir yolculuk olarak nitelendirilebilir. Daha önce ne hobi olarak ne de profesyonel anlamda fotoğrafçılıkla uğraşmamış bir insanın fotoğraf çekmeyi öğrenmesi mümkündür, fakat zaman gerektirir. Yeni başlayanlar için fotoğraf çekmeyi öğrenmek adına yapılması gereken temel noktaları derledik.

Fotoğraf Felsefesini Anlamak ve İçselleştirmek

Fotoğraf, insanın en derindeki düşünce ve duygularını ortaya çıkaran, sanatın son derece önemli ve yaratıcı alanlarından biridir. Fotoğrafı çekmiş olmak için değil, yakaladığınız anı kıymetlendirmek için çekiyor olmalısınız. Fotoğraf çekmek ancak fotoğraf felsefesini içselleştirmekle mümkündür.

Fotoğraf Makinesi Edinmek

İlk etapta basit bir fotoğraf makinesi edinerek kendi tarzınızı yansıtacağınız fotoğraflar çekmeye başlayabilirsiniz. Eğer fotoğraf çekmeye yeni başladığınız halde ileri düzey bir fotoğraf makinesi ile işe başlarsanız zorlanabilirsiniz. Bunun yerine, basit odak ve ışık ayarları yapabileceğiniz bir fotoğraf makinesi edinirseniz çok daha fazla şey öğrenebilirsiniz.

Daha Çok Pratik Yapmak ve Ustalık Kazanmak

Fotoğraf makineniz ile ne kadar çok zaman geçirir, onunla ne kadar çok fotoğraf çekerseniz, o kadar çok pratik yapmış olursunuz. Fotoğraf makinenizi alın ve sokağa çıkın. Sizi fotoğrafını çekmeniz için dürten kareler göreceksiniz. Daha fazla pratik yaptıkça, daha iyi fotoğraflar çekeceksiniz.

Fotoğraf Çekiminde İlgi Alanları Belirlemek

Fotoğraf çekmek konusunda kendinize güveniniz yeterince pekiştiğinde, bir alan seçmenin zamanı gelmiş olacak. İşte o zaman halihazırda kullanıyor olduğunuz fotoğraf makinenizin lensleri ile neyi veya neleri daha iyi görmek istediğinizi bir düşünün. İnsanları mı? Sokakları mı? Doğayı mı? Evleri mi? Tek tek kişilerin suratlarını mı? Yoksa kavramlar dahilinde öyküler anlatmak mıydı en çok sevdiğiniz? Bu sorulara vereceğiniz cevap ile alanınızı seçmiş bulunuyorsunuz. Artık kendinizi bu alanda daha çok geliştirebilirsiniz.

Daha Çok Araştırma Yapmak

Kendinize alan seçtikten sonra, bu alanda daha önce çalışma yapan insanları bulabilir, onların geçmiş işlerinden, portfolyolarından ve fotoğraflarından ilham alabilirsiniz. Böylelikle fotoğraf çekmeyi daha iyi öğrenmiş olursunuz.