Fotoğraf Sanatında Öncü ve Güncel Dergiler

Fotoğraf çekmeyi öğrenmek uzun ve emek isteyen bir yolculuktur. Fotoğraf çekmeye sadece işlevsel bir kamera satın alarak başlayan insanlar fotoğrafçılıkla ilgili workshoplara ve atölyelere katıldıkça aslında fotoğraf dünyasının ne kadar keyifli ve renkli olduğunu fark ederler. Fotoğraf çekmeye gönül veren herkesi büyük bir hızla içine çeken bu renkli dünya insanda daha çok ayrıntı öğrendikçe, aslında bilinmeyen birçok nokta daha olduğu izlenimi yaratır. Bu sayede, fotoğrafçılığın özellikle bir kolunda çekim yapmak isteyen ve kendini geliştirmek isteyen insanlar, farklı lensleri ve farklı çekim metotlarını deneyimlemeye başlarlar. Fakat yine de fotoğrafçılık konusunda ve uzmanlaşmak istedikleri alanda en güncel teknikleri takip etmek, diğer fotoğrafçılardan ilham almak ve yeni fotoğraf çekim bölgeleri keşfetmek için birçok insan Türkiye’de dönemsel olarak düzenli bir şekilde basılan ve okurlarına ulaşan fotoğrafçılık dergilerini takip eder. Fotoğrafçılıkta en güncel uygulamaları fotoğrafçılarla buluşturan dergileri ve süreli yayınları sizler için derledik.

Fotoğraf Çekmek: Azim, İlham, İnat

Nerede, nasıl ve ne zaman fotoğraf çekeceğini bilemeyen veya temel fotoğrafçılık eğitimi aldıktan sonra kendini geliştirmek isteyen insanların takip ettiği ve bu sayede bilgilerini güncel tuttuğu Türkiye’nin en çok sevilen fotoğrafçılık dergilerini sizler için seçtik:

  • Atlas Türkiye: Türkiye’nin dört bir tarafından en geniş açılı fotoğrafların yer verildiği, insanda şaşkınlık yaratacak kadar başarılı birçok arazi fotoğrafının sunulup hikayelerle donatıldığı, bilimsel dergi çizgisine en yakın yayınlardan biridir. Yıllardır Anadolu’yu karış karış gezen ve tanıyan nitelikli fotoğrafçılar yetiştirmiştir. Öyküleme ve gezi yazısı formatında sunulan fotoğraflar okurlarda hayranlık uyandırır
  • Magma: Son yılların, adından en çok söz ettiren çevre, doğa ve doğal kaynaklar temalı Türkiye çıkışlı dergisidir. Magma, adından da anlaşılabileceği üzere dünyanın tamamına ve içinde yaşayan canlılara bütüncül bir bakış açısıyla yaklaşır. Sadece Türkiye’den değil dünyanın uzak köşelerinden gelen hikayeleri nefes kesen fotoğraflarla sunan Magma fotoğraf severlerin takdirini kazanmıştır.
  • Fotoğrafya: 1997 yılından beri Türkiye’de okurlara ulaşan dergi, sanal ortamdan yayın yapmaktadır.
  • Photo Digital: Dijital çağda fotoğraf alanındaki işleri dijital ortamda sunan dergidir. Farklı yaklaşım tarzlarını kendi içinde barındırır.
  • National Geographic Türkiye: Türkiye’den ve dünyanın diğer noktalarından çok ilginç ve bilimsel olabilen fotoğrafların paylaşıldığı dergidir.