Gün Geçtikçe Popülerleşen Su Altı Fotoğrafçılığı

Fotoğraf çekmeyi öğrenmek ve profesyonel bir fotoğrafçı olmak uzun ve emek isteyen bir süreçtir. Fotoğraf makinesı ekipmanlarını kullanmayı öğrenmek, odak noktası, diyafram ve ışık ayarları gibi teknik terimlere hakim olmak zaman gerektirir.

Aynı merak ve istekle suyun altında da fotoğraf çektiğinizi düşünebiliyor musunuz? Yeryüzünde ışığın hava ile temasında uygulanan prensipler suyun altında da geçerli mi? Türkiye’de gün geçtikçe popüler hale gelen su altı fotoğrafçılığına dair en pratik ve en temel bilgileri sizler için derledik.

Su Altında Fotoğraf Çekmek: Maceraya Hazır Mısınız?

Türkiye’de yaz aylarının gelmeye başlamasıyla özellikle çocuklu ailelerin sahil beldelerine ve deniz kenarına gidiyor olması çok muhtemeldir. Son yıllarda denizde ve havuzda macera kamerası vasıtasıyla su altı çekimi yapan insan sayısında gözle görülür bir artış yaşandı. Bu sebeple su altı fotoğrafçılığına olan ilgi de arttı. Su altı fotoğrafçılığının temel prensiplerini ve bu konudaki pratik bilgileri sizler için derledik.

  • Su altında geçerli olan fizik kanunları yeryüzündekinden farklıdır. Fotoğraf çekerken her ne kadar kadraj ayarlama, kompozisyon dahilinde çekim yapma veya netlik ayarlama gibi noktalar ortak olsa da ışığın kırılması ve ulaşabildiği derinlikler farklılık gösterir. Bu sebeple su altındaki çekimler yeryüzündeki çekimlerden daha zordur. Su altı çekimi sırasında mücadele edeceğiniz fizik kanunlarını bilmelisiniz.
  • Su altında fotoğraf çekmenin en temel gereksinimlerinden biri görüntüyü sabitleyebilmektir. Su altındaki dünya sürekli bir akış ve değişim içindedir. Bu sebeple su altında kendinizi sabitleyebilmeli ve hareketsiz kalmayı fotoğraf çekmeye başlamadan önce öğrenmelisiniz. Bu konuda CMAS 1 Yıldız Tüplü Dalıcı Eğitimi veya SSI Seviye 1 Serbest Dalış eğitimi almak size fayda sağlar.
  • Su altında kullanılan kameralar yeryüzünde kullandığımız fotoğraf makinelerinden farklıdır. Daha büyük mercek ve flash kullanan bu kameralara Bonica, ReefMaster, Sea&Sea gibi markalardan ulaşabilirsiniz.
  • Su altı çekimleri ile uyumlu modlar sunan Sony, Fuji, Olympus veya Canon marka fotoğraf makineleri de su altında kullanılabilir. Fakat bu makineler için su geçirmez kılıf almak gerekir. Ikelite veya Gates gibi firmalar da fotoğraf makinenize kılıf bulmak konusunda yardımcı olacaklardır.
  • Su altı çekimlerinde 45 derecelik açı kuralını uygulamanız, daha yüksek çözünürlüklü ve daha kaliteli fotoğraflar çekmenize yardımcı olur.