Mobil Fotoğrafçılık Atölyelerinin Önemi

İnsanlar bebekliğindeki ilk kendini bilmeye başladığı anı hep hatırlamak ister. Hep merak ederler nasıl bir çocuktum acaba, bebekken bunu nasıl yapardım? Yolda yürürken bir çocuk görse, ben acaba onun yaşındayken böyle düşünür müydüm, böyle yapar mıydım der. Eğer eski günlerine ait bir anı varsa o hiç akıldan çıkmaz. Her çocukluk sohbetinde o anlatılır, o yaşanır. Bu anıları fazla olan insanlar ise kuşkusuz bebeklik fotoğrafı çok olan insanlardır. Bebeklikten çocukluğa, çocukluktan gençliğe doğru giden her anın ölümsüzleşmesi ne de güzel bir duygudur. Çoğu çocuğun fotoğrafı olmadığı için belki de 10 yaşından öncesi o çocuklar için hiç yaşanmamıştır.

Tıpkı bir çocuğun ilk fotoğrafı gibi, fotoğraf sanatının ilk yerli fotoğraf makinesi de çok değerlidir. O fotoğraf makinesi ile başladı belki de her şey. O ilk oldu ve ölümsüz olmayı hak etti. Onunla çekilen belki de çok fazla fotoğraf yoktur, fakat, onu çeken birçok fotoğraf makinesi vardır. Fotoğrafın ölümsüzlüğü ve bir şeyi anlatması ihtiyaç haline geldiğinde, fotoğraf makinesi icat edilmiştir.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte her evde fotoğraf makinesi olmasa bile birden çok fotoğraf çekebilen telefonlar mevcut. Bunlar sayesinde her an kayıt altına alınıyor. Şimdi bu kadar çok fotoğrafın çekilmesi zamanı hızlı ilerletiyor sanki. 2 yıl önce çekilen fotoğraf arşiv niteliği taşıyor. Çünkü o 2 sene önceki fotoğrafa ulaşabilmek için belki de 2.000-3.000 fotoğraf taranıyor. Fotoğrafların çekim kalitesi yükselirken fotoğrafın anlamı azalıyor. Çünkü bu kadar hoyratça çekilen fotoğraflarda bir hikaye bir anlam çoğu zaman olmuyor. İnsanlar çocuklarının fotoğraflarını çekerken onlara bir anı bırakmaktan çok travma bırakabiliyorlar. Bundan dolayı fotoğraf nedir ve fotoğrafın etkileri nelerdir iyi bilinmelidir. Fotoğraf kurslarında doğum fotoğraflarından çocukluk fotoğraflarına, düğün fotoğraflarından özel gün fotoğrafçılığına dair her şey öğretiliyor.

Mobil Fotoğraf Okuryazarlık Eğitimleri

En önemlisi de çocuklarınıza anı bırakacağınız serbest fotoğrafların hangi kurallar eşliğinde çekilmesi gerektiğini öğrenmelisiniz. Mobil fotoğrafçılık kursları ile aile içerisinde, özel günlerde fotoğraf çekerken hangi konulara dikkat etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Çocuklarınıza iyilik yaptığınızı düşünürken onlara bilmeden kötülük yapmamak için fotoğraf atölyelerine katılmalısınız. Bu fotoğraf atölyelerinde fotoğraf okuryazarlık eğitimleri de verilmektedir.