Savaş Zamanı Fotoğrafçılık

İnsanoğlu var olduğu günden bu yana o ya da bu nedenden dolayı savaşmaktadır. Hemen her savaşta savaşan her iki taraf da kendini haklı görmektedir. Fikirlerin ve ideolojilerin karşı düşmesi belirli bir noktadan sonra gerilimi arttırmaktadır anlaşılan. Sanat için savaş yeri en huzurlu ortam olmasa da ender yapılıyor olmasından dolayı savaş fotoğrafçılığı, tüm dünyada oldukça ilgi çeken bir konudur.

Savaş deyince akla ilk gelenlerden bir tanesi 2. Dünya Savaşı’dır. Hitler ve ordusunun tüm dünyaya karşı açtığı dört yıl süren ve tüm kıtaların karışmasına yol açan inanılmaz bir savaştı. Milyonlarca insanın öldüğü İkinci Dünya Savaşı her ne kadar kanlı ve dehşet verici olursa olsun ondan alınabilecek çok sayıda ders vardır. Bu yüzden bu dönemi incelemek insanlık açısından çok önemlidir. Tam da bu yüzden İsviçreli fotoğrafçı Werner Bischof tarafından çekilen 2. Dünya Savaşı fotoğrafları o dönemi ve savaş zamanı insan psikolojisini daha iyi anlamamızı sağlamaktadır.

Bir Savaş Fotoğrafçısı Olmak

Savaş fotoğrafçılığı cesaret isteyen bir alandır. Daha önce çok sayıda fotoğrafçının çektiği sayısız fotoğrafın varlığı yeni fotoğrafçıların işini daha da zorlaştırmaktadır. Bundan dolayı yeni kareler, yeni ifadeler ve yeni bir atmosfer yakalamak isteyen savaş fotoğrafçıları insanların koşarak uzaklaştıkları yöne doğru ilerlemek zorunda kalmaktadır.

Fotoğrafları dünyanın hemen her tarafında sergilenen Werner Bischof’un eserlerinde savaş zamanı toplumsal yapının detaylarını incelemek mümkün. Bu sergide yediden yetmişe tüm yaş aralıklarındaki insanların fotoğraflarını bulabiliyoruz. Fotoğrafçının şu sözleri aslında bir savaş fotoğrafçısının bakış açısını çok net yansıtıyor:

i“İnsanoğlunun gerçek yüzünü keşfetmek zorunda olduğumu hissettim. Refah içinde tatmin edici bir hayat sürmek çoğu insanı kendi etrafının ötesinde yaşanan olağanüstü zorluklara karşı körleştiriyor.” /i

İkinci Dünya Savaşı’nın Etkileri

İkinci Dünya Savaşı’nın en çok etkilediği alan kuşkusuz tıp ve psikoloji oldu. Bu dönemde çılgın bilim adamlarının adeta böylesi bir savaşı bekledikleri söyleniyor. Amerikalı, Sovyet ve Alman bilim adamlarının bu dönemde yaptıkları vahşi deneylerin sonuçları bugün belki de bir yakınımızın hayatını kurtarıyor olsa da bu deneylerin kurbanları olan zavallı insanların fotoğrafları da bu dönemin ne kadar acımasız bir dönem olduğunu tüm çıplaklığıyla gözlerimizin önüne seriyor.