Türkiye’de Fotoğrafçılığın Yeri

iAşağıdaki yazımızda, fotoğraf sanatının Türkiye’deki yerini tanıtmadan önce fotoğrafçılığın ne olduğunu açıkladık. Daha sonra fotoğrafçılık ve Türkiye arasında bağlantıyı her yönüyle anlattık. İşte fotoğrafçılık ve Türkiye’deki yeri…/i

Fotoğrafçılık Nedir?

Fotoğrafçılık sanatı veya fotoğraf sanatı, fotoğraf makinesi ile sanatsal bir fotoğraf çekmeye odaklanan bir sanattır. Bu sanat ışığın doğru kullanımına, teknik ayrıntılara ve daha birçok detaya dayanmaktadır. Fotoğraflar siyah-beyaz veya renkli olabilir. Çeşitli fotoğraf çekme teknikleri bulunduğu gibi, çeşitli fotoğrafçılık türleri de bulunmaktadır. Bunlardan bazıları belgesel fotoğrafçılığı, moda fotoğrafçılığı, ürün fotoğrafçılığı, mimari fotoğrafçılık ve yemek fotoğrafçılığıdır.

Türkiye’de Fotoğrafçılık

Türkiye’de devlet desteğiyle de olmak üzere çeşitli fotoğrafçılık çalışmaları yürütülmektedir. TFSF yani Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu bünyesinde fotoğrafçılık sergileri, bienaller, projeler ve yarışmalar düzenlenmektedir. Türkiye’nin birçok ilinde federasyon onayı almış fotoğraf sanatı dernekleri de yer almaktadır.

Türkiye’nin Doğası ve Fotoğrafçılık

Türkiye’nin eşsiz doğal ve yapay güzellikleri fotoğrafçılar için adeta bir hazine gibidir. Türkiye’nin 81 ilinin hepsinde de fotoğraflamaya değer manzaralar bulunmaktadır. Türkiye’nin tüm dünyadan fotoğraf sanatçılarını çeken bazı bölgelerini aşağıda sıraladık.

  • Kapadokya

Her yıl dünyadan binlerce turist çeken Kapadokya bölgesindeki peri bacaları dünyanın en eski yeraltı şehirlerinden biridir. Doğanın yarattığı eşsiz manzara ve havadaki onlarca uçan balon, Kapadokya’da fotoğrafçılar için eşsiz bir manzara oluşturmaktadır.

  • Rize Dağları

Karadeniz’in doğusunda bulunan ve Türkiye’de siyah çay yetişen tek şehir olan Rize’nin yemyeşil dağları eşsiz bir manzara oluşturmaktadır. Özellikle bu yeşil dağlara sis indiği zaman dünyada nadiren görülen bir manzara oluşur ve bu manzara fotoğraf çekme tutkunları için paha biçilemezdir.

  • Antik Kentler

Anadolu, dünyanın ilk medeniyetlerine ev sahipliği yaptığı için Türkiye tarihi eser fotoğrafçılarına sayısız olanaklar sunmaktadır. Efes ve Knidos antik kentleri bunlara örnektir.

  • Nemrut Dağı

Nemrut Dağı’nda Kral Nemrut’a ait olduğu düşünülen taştan kafa heykellerinin gizemi hala çözülemese de, binlerce yıl önceden kaldığı biliniyor. Bu gizemli heykeller fotoğrafçılar için muazzam bir malzeme oluşturuyor. Ayrıca Nemrut Dağı’nda dünyanın en eşsiz gün batımını ve gün doğuma manzaralarına rastlanmaktadır.