Türkiye’nin En İyi Fotoğraf Sanatçısı: Ara Güler

Türkiye’nin bugüne kadar yetiştirmiş olduğu pek çok fotoğraf sanatçısı vardır, ancak bunlardan biri var ki, ünü Türkiye sınırlarını aşarak dünyaya yayıldı. 2018 yılında aramızdan ayrılan Ara Güler, pek çok kişi ve kuruluş tarafından Türkiye’nin en iyi fotoğraf sanatçısı olarak kabul edilmiştir. Türk fotoğrafçılığının duayeni olarak görülen Ara Güler, 90 yaşında tedavi gördüğü hastanede aramızdan ayrıldı.

Ara Güler Kimdir?

Usta fotoğrafçı Ara Güler, 1928 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Tiyatro ve oyunculuk eğitimleri aldıktan sonra oyun yazarı veya yönetmen olmaya karar verdi. 1950 yılında ilk gazetecilik deneyimine Yeni İstanbul Gazetesi’nde başladı. Kariyeri boyunca birçok ünlüyü fotoğrafladı, pek çok ödül aldı ve kitaplar yazdı. Çekmiş olduğu fotoğraflarla bir çok yeni fotoğrafçıya da ilham kaynağı oldu. Ulusal ve Uluslararası alanda pek çok ödül alan Ara Güler, kendini fotoğrafçı olarak değil gazeteci olarak tanımlamaktaydı.

Ara Güler’in Başarıları

Fotoğrafçılık kariyerinde pek çok başarıya imza atan Ara Güler, 1953 yılında Paris Magnum Ajansı’na dahil oldu ve İngiltere’de yayımlanan iPhotography Annual Antolojisi tarafından dünyanın en iyi fotoğrafçılarından biri olarak kabul edildi. Amerikan Dergi Fotoğrafçıları Derneği’ne kabul edilen tek Türk üye oldu. 1962 yılında Almanya’da iMaster of Leica unvanını kazandı, ki bu ödül Almanya’da çok az fotoğrafçıya verilirdi. 1979 yılında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından foto muhabirlik alanında birincilik ödülünü almaya hak kazandı. En önemli başarılarından biri Picasso’nun 90. yaş günü anısına yayımlanan iPicasso Metamorphose et unite/i isimli kitap için Picasso’yla yaptığı foto-röportajı oldu. Picasso’nun yanı sıra İsmet İnönü, Salvador Dali, Winston Churchill, Bill Brandt, Indira Gandi, Alfred Hitchcock, Bertrand Russel, Imogen Cunningham, Ansel Adams gibi pek çok ünlü kişiyle röportajlar yaptı ve bu ünlülerin fotoğraflarını çekti. Bunların dışında Mimar Sinan’ın yapıtlarının yer aldığı fotoğraflardan oluşan kitabı İngiltere, Fransa ve ABD’de farklı isimlerle yayımlandı. Bu kitap dışında uluslararası yayımlanan pek çok kitap için fotoğraflar çekmiştir. Ara Güler’in fotoğrafları, ABD’de Rochester George Eastman müzesinde, Paris Ulusal Kitaplık’ta ve Almanya’nın Köln Museum Ludwig’de sergilenmektedir.