Türkiye’nin En Popüler Fotoğraf Noktaları

Fotoğrafçılıkta uzmanlaşmak zaman ve pratik isteyen bir konudur. Çektiğiniz fotoğrafları arşivlemek, farklı konsept çalışmalarına dair fotoğrafları başka fotoğrafçılarla paylaşmak, fotoğraflarınızın üzerinde farklı bilgisayar programlarını kullanarak oynama yapmak sizi adım adım daha iyi bir fotoğrafçı olmaya yaklaştırır. Bütün bunların yanı sıra, Türkiye’nin farklı bölgelerinde gerçekleşen fotoğraf gezilerine katılmak, gezi fotoğrafçılığında kendinizi denemek ve çektiğiniz fotoğrafları öyküleme yöntemiyle bir araya getirmek fotoğraf sanatı alanında sizi bir adım öteye taşır. Türkiye’de aktif olarak fotoğraf gezilerinin yapıldığı ve görülmemiş ışık oyunlarına ev sahipliği yapan noktaları, daha iyi fotoğraflar çekebilmeniz için derledik.

Gezi Fotoğrafçılığı ve Türkiye’nin İdeal Fotoğraf Çekim Noktaları

Türkiye’de her bölgenin sahip olduğu yaşanmışlıklar, kültürel öğeler, coğrafi özellikler ve beşeri faktörler farklı olacağı için, yer ve mekan değiştirerek gezi fotoğrafçılığı yapmak fotoğraf sanatıyla ilgilenen insanların hem teorik hem de yaklaşımsal olarak gelişmesini ve ilerlemesini sağlar. Türkiye’nin fotoğraf çekimi açısından en çok tercih edilen noktalarını sizler için derledik:

  • Kapadokya Bölgesi ve Yılkı Atları:

Peribacalarının içine inşa edilen kaya otellerden, mağara restoranlara, gün doğumunu izleyebileceğiniz sıcak hava balonlarından filmlere konu olmuş yılkı atlarına varıncaya kadar birçok konuyu kadraja sığdırabileceğiniz bir bölgedir, Nevşehir. Gün batımında ve gün doğumunda ortaya çıkan ışık oyunlarından fotoğrafçılar fazlasıyla faydalanır.

  • Fethiye ve Kayaköy Yerleşkesi:

Eski bir Rum yerleşkesi olan bu bölge özel koruma alanıdır ve meskene açık değildir. Fakat tırmanış yapmak, Kayaköy Kalesi’ne tırmanıp en tepeden Dalyan Koyu’nu seyretmek ve fotoğraf çekmek enfes bir deneyim. Hayalet Şehir olarak da bilinen bu bölgede geçmişin her türlü izini bulmak mümkün.

  • İskenderun ve Şehir İçi Sokak Manzaraları:

Şehir fotoğraflarını sevenler için İskenderun’un iç ve ara sokakları pahabiçilemez bir fırsat sunuyor. Eski uygarlıkların izinde bölge halkının günlük pratiklerini siz de kadrajınıza sığdırabilirsiniz.

  • Hasankeyf ve Yükselen Sular:

Hasankeyf Antik Kenti, yapılan baraj projesi sebebiyle sular altında kalmak üzere. Bu süreç tamamlanmadan önce Hasankeyf Antik Kenti mutlaka fotoğraflanması gereken bir bölge.

  • Şirince ve Meşhur Şarap Bağları:

Üzüm bağı ve şarapçılık konseptini fotoğrafta uygulamak için İtalya’nın Toskana bölgesine gitmeye gerek yok. Yemyeşil bağların kahverengi toprakla dansını gün batımında fotoğraflamak istiyorsanız burası doğru adres.